Allergiás vagy a mosószeredre? Váltsd bőr- és bababarát mosószerre!

Manapság számtalan dolog okozhat egy kis bőrkiütést, de ennek csupán elenyésző százalékát okozza valamilyen betegség. Az esetek döntő többségében a szervezet védekezőképessége kapcsol be és küld félreértelmezhetetlen jeleket, allergiás reakció formájában. Ha tapasztaltad már a mosószer allergia tüneteit, tudod miről van szó, ha viszont azon szerencsések közé tartozol, akinek nem ilyen érzékeny a bőre, van egy rossz hírünk: a mosószerek káros vegyületei mindenkire hatnak.

Mi az a mosószer allergia?

Az elmúlt 50-100 évben rohamos fejlődésnek indult a világ. Míg dédanyáink mosó- és tisztítószerei 1-2 összetevőből álltak (pl. hamulúg, szódabikarbóna), a ma ismert mosószerek, vízlágyítók, öblítők akár 10-15 féle összetevőből és állhatnak és sajnos jó részüknek nem is a ruha tisztításához van köze. Ha ilyen vegyszerekkel kezelt ruhával érintkezik a bőr, előfordulhat, hogy érzékenyen reagál rá.

Mosószer allergia előfordulhat rögtön mosószerváltást követően, de akár hónapokkal, sőt évekkel később is kialakulhat érzékenység, hisz a bőr is képes tolerálni egy ideig a veszélyes toxinokat. Lehet, hogy a mosószer allergia tüneteit csak nyáron tapasztalod – ilyenkor az izzadás miatt több vegyszer oldódhat ki a tiszta ruhákból, de az is előfordulhat, hogy az energiatakarékos mosásra átállva jelentkeznek tünetek, ugyanis ez a program kevesebb vizet használ, ezáltal kisebb hatékonysággal öblíti ki a ruhákba kerülő káros anyagokat.

A mosószer allergia tünete lehet apró bőrpír, kellemetlen viszketés, de vöröslő, gyulladt kiütések és bőrhámlás, sőt szemviszketés is. Nem érdemes tehát félvállról venni a kezdeti jeleket sem. Jellemzően azokon a területeken jelentkezik először a mosószer allergia tünete, mely szorosan érintkezik a ruhákkal, ezért sokan inkább a textília anyagára gyanakszanak.

Mit tehetsz, ha már kialakult? 

Még ha számodra egyértelműek is a mosószer allergia jelei (pl. mosószerváltás után jelentkeznek a tünetek), fontos, hogy pontos diagnózist csakis orvos adhat. A bőr az elsődleges védelmi rendszerünk – a felületén megjelenő bármilyen elváltozás a környezeti behatások műve, sőt akár az elfogyasztott élelmiszer, fűszer is okozhatja. Ha a tünetek néhány nap után csillapodnak, valószínű, hogy nem mosószer allergia volt a háttere. Bármilyen viszkető, égető érzés esetén azonban érdemes valamilyen helyi gyulladáscsökkentő, bőrnyugtató krémmel kezelni az adott bőrfelületet. Fontos azonban, hogy csakis környezetbarát, természetes anyagokat tartalmazó krémmel próbálkozz, ugyanis ha nincs diagnosztizálva a probléma forrása, lehet, hogy épp egy olyan összetevővel próbálod csillapítani a mosószer allergia okozta problémákat, ami kiváltotta. Gyakori allergizáló vegyület például a kőolajszármazék, vagy az ammónia, melyek számos bőrnyugtató krémben megtalálhatóak. Jó alternatíva lehet az aloe vera alapú gél, illetve tiszta jóddal való áttörlés is.

Sajnos a legtöbb jól ismert mosószer szinte mindegyike tartalmaz mesterséges összetevőket, de jelentősen csökkentheted a mosószer allergia kialakulásának kockázatát, ha folyékony mosószert választasz, ezekben ugyanis kevesebb a fém szennyezőség, jobban oldódnak a vegyszerek és nagyobb százalékuk távozik az öblítés során. Ez persze nem az a megoldás, ami hosszútávon távolt tart a mosószer allergia tüneteitől, ám ha valamilyen okból kényszerhelyzetbe kerülsz, hasznos információ lehet.

Fontos azonban tudnod, hogy még a bőrgyógyász által felírt speciális krémek sem fogják megszüntetni magát a mosószer allergiát, csupán csökkentik vagy éppen teljes mértékben eltüntetik a jeleit. Ha valódi megoldást keresel, olyan mosószert válassz, mely kizárólag természetes összetevőkből áll. Ezzel nem csupán a családod egészségét véded majd, hanem az egész bolygót.

Ha kisgyerek is van otthon

Egy gyerekkel nem könnyű tisztán tartani az otthont, sem a ruhákat. Csábítóan hangozhat a mosószerek és tisztítószerek varázslatos hatékonyságát hirdető jelzők, ám vegyszeres tisztítószer használata esetén éppen azt a személyt veszélyeztetjük, akit a legjobban szeretnénk megóvni.

A környezetbarát tisztítószerekkel kapcsolatos legelterjedtebb tévhit, hogy nem elég hatékonyak, ez pedig garantáltan rontja a kipróbálási kedved. A jó hír viszont az, hogy a mai modern környezetbarát tisztítószerek jóval hatékonyabb megoldást kínálnak, mint a 100 évvel ezelőtt bevetett hamu és társai. Tisztaság tekintetében tehát nem szenved hátrányt az, aki zöld megoldást választ.

Egy korábbi cikkünkben (link: minden, amit tudni akartál az öko mosószerekről) már összeszedtük, hogy melyek azok az összetevők, melyekre érdemes figyelni, hogy elkerüljük a mosószer allergia tüneteit – ez gyermekeknél kiemelten fontos, hisz az ő bőrük még sokkal érzékenyebb, gyakrabban reagál heves tünetekkel az esetleges vegyi anyagokra, toxinokra.

Válts bőr- és bababarát, környezettudatos termékekre!

Bármilyen velünk kontaktusba kerülő termék esetén (sampon, krém, felülettisztítószer) fontos szabály lehet az illatmentesség, hisz az illatanyagok szinte mindegyike szintetikusan előállított, vagyis garantáltan vegyi anyagot tartalmazó vegyület. 

Mosószer allergia esetén az egyik legnépszerűbb alternatív megoldás, az indiai mosódió, mely a benne lévő szaponin segítségével távolítja el a szennyeződéseket, ám ennek használatát néhányan körülményesnek tartják – nem megfelelő kezelés esetén pedig foltot hagyhat a ruhán. 

Kiváló alternatíva lehet a házilag készített mosószer is (link: hogyan tartsuk tisztán otthonunkat…), de ha nincs kedved főzőcskézni, kísérletezz bátran a környezetbarát termékek piacán.

Hulladékmentes mosószer?!

A bőröd egészsége mellett a környezetet is támogatod, ha vegyszermentes termékeket használsz! A BioBubi termékeivel pedig a műanyagszennyezés kérdését is kipipálhatod: termékeink csomagolását minden esetben visszavesszük és újratöltjük, így addig maradnak használatban, amíg csak lehet – ez pedig műanyag esetén garantáltan hosszú időd jelent!

Megosztás itt: facebook

Ezeket olvastad már?

Lépj a tettek mezejére!