Napjainkban szinte bármilyen foltot, szennyeződést könnyedén eltüntethetünk – a modern vegyszeres tisztítószerekkel egyszerűen kezelhetünk bármilyen felületet, anyagot. Fontos azonban megvizsgálni, ennek nem csupán a környezetre gyakorolt hatásait, hanem ránk, felhasználónkra mért súlyos mellékhatásait is. A vegyi tisztítószerek hatékonysága legtöbbször erősen maró, mérgező szernek köszönhető, mely akár csak belélegezve is károsíthatja szervezeted.
Káros anyagok a hagyományos tisztítószerekben
A manapság kapható legtöbb tisztítószer tartalmaz valamilyen egészségre káros, veszélyes anyagot. Ugye Te is találkoztál már olyan figyelmeztetéssel, hogy csak kesztyűben érdemes használni az adott szert? Ha vegyszeres tisztítószert használsz, lakásod szinte minden helyiségében mérgezést okozó vegyülettel dolgozol. Habár ez leggyakrabban a kisgyermekeket veszélyezteti, akkor sem ajánlott megnyugodni, ha nincs gyermek a családban.
A takarítószerek egy része maró hatású, tűz- vagy robbanásveszélyes anyagot tartalmaz, esetleg csupán irritatív, allergizáló hatásuk van. Jó hír azonban, hogy a törvényi szabályozásoknak köszönhetően könnyedén tájékozódhatunk a tisztítószerek összetételéről és azok kockázatairól. Legfontosabb szabály, hogy az egészségügyi vagy biztonsági kockázatot az R betű jelzi (risk). Ezzel szemben a biztonságos tisztítószereken S betűt találhatunk (safe).
Felesleges örülni az olyan tisztítószerek hatékonyságának, melyek segítségével percek alatt megszabadulhatunk a szennyeződésektől: ez nagy eséllyel azt is jelenti, hogy agresszív szerrel van dolgunk. Nézzük a leggyakoribb alapanyagokat!
Klór
Súrolószerek, általános tisztítószerek, fehérítők összetevője. Gőzét belélegezve allergiás reakciót válthat ki, bőrre kerülve kiütést okozhat, szembe fröccsenve súlyos irritációt, akár látáskárosodást.
Lúgok
Ha nátrium-hidroxidot, vagy kálium-hidroxidot tartalmazó tisztítószert használsz, akkor tulajdonképpen egy erős lúgos vegyülettel dolgozol. Ezek bőrre kerülve égési sérüléseket okoznak, belélegezve irritálják a tüdőt. Egy fokkal rosszabb a formaldehid tartalmú vegyület, mely egyes kutatások szerint rákkeltő hatással bír.
Általános fertőtlenítők
Logikus elgondolás, hogy a fertőtlenítőszerekkel megszabadulhatsz mindenféle káros mikroorganizmustól, ám ezekkel a vegyszerekkel a jó baktériumoknak is búcsút inthetsz. Környezetünk mikroflórája nagyobb részben hasznos az emberi szervezet számára. A steril körülmények gátolják az immunrendszer megerősödését, növelik az allergia kialakulásának kockázatát.
Miért nem jó a környezetnek?
Azok a mérgező vegyi anyagok, melyek a kényelmes és gyors tisztaságot és makulátlan csillogást garantálják a környezetre is rendkívül károsak. Ahogy korábban írtuk, a fertőtlenítőszerek a jó baktériumokat is eltávolítják környezetünkből, de a légtérbe jutva a levegő minőségét is rontják. Mindemellett a legtöbb tisztítószer végül visszakerül a földbe, vizekbe és itt is kifejti kártékony hatását. A termőföldben és vizekben lévő apró, ám az ökoszisztéma szempontjából rendkívüli jelentőséggel bíró baktériumokra, mikroorganizmusokra gyakorlatilag életveszélyesek ezek a vegyületek.
Mindannyian jobban járunk tehát, ha önmagunkra nem a világtól elkülönült létformaként tekintünk, hanem a Föld bolygó társlakójaként.
Flakonok újrahasznosítása
A mosószerek, tisztítószerek csomagolására általában HPDE műanyagot használnak. Ezt a típust a csomagoláson 2-es számmal jelzik. Jó hír, hogy ez a típus újrahasznosítható, ugyanakkor gyártása során veszélyes anyagokat használnak fel, tehát minél kevesebbre van belőle szükségünk, annál jobb. Mind e mellett, habár újrahasznosításuk megoldható, a bennük tárolt vegyszerek könnyebben a műanyag anyagába oldódnak, így ez a folyamat körülményes és nagymértékben függ tőlünk emberektől is. Ahhoz, hogy egy újrafeldolgozható anyag valóban bekerüljön a körforgásba, nem elég a szelektív szemétbe dobni. Ha nincs megfelelően kitisztítva, sosem jut el a feldolgozóüzemig. De teljesen nyugodt akkor sem lehetsz, ha mindent jól csinálsz. Az egyszer használatos műanyagcsomagolások a műanyaghulladékok közel 40%-át teszik ki. Az EU átlaga jelenleg műanyag újrahasznosítás tekintetében 42%, így a valódi megoldást a hulladék keletkezés megelőzése jelenti, melyet pl. betétdíjas, újratölthető rendszerek kialakításával lehet biztosítani.
A környezetbarát tisztítószerek előnyei
Sokan azért ódzkodnak a környezetbarát tisztítószerektől, bio mosószerektől, mert azt gondolják, hogy a természetes összetevőkből készült takarítószerek nem elég hatékonyak, macerás lehet a használatuk, esetenként foltot hagy. A mai környezetbarát tisztítószerekkel azonban ettől csöppet sem kell tartani. A mellett, hogy remekül végzik a dolguk, számtalan további előnnyel bírnak.
Nem terheli toxinokkal a szervezetünk
Bizony, ha vegyszeres mosószerrel kezeled a ruhákat, az a felületen marad, majd bőröddel érintkezik. Ugyanígy a mosogatószer, a belélegzett vízkőoldó, végül mind méreggé válik.
A természetet sem terheli
A lefolyón keresztül minden a földbe jut vissza. Ha nem hat meg, hogy a földben vagy a vízben élő apró és kevésbé apró élőlényeknek teszed ezzel tönkre a lakókörnyezetét, abba gondolj bele, hogy a földből és vízből az élelmiszereken keresztül hozzád is visszajut majd.
Újrahasználható/Visszaváltható csomagolás
A tisztítószerek csomagolása legtöbb esetben valamilyen műanyag flakon, hisz ez egy könnyű és tartós anyag. A vegyszeres takarítószerek maradványait jóval nehezebb eltávolítani ezekből a műanyagból újrahasznosítás során, mint a bio tisztítószereket. Ráadásul sok környezettudatos márkának csomagolás-visszaváltási üzletpolitikája van. Nézz utána, hogy a kedvenc márkád becseréli-e az üres tégelyeket, palackokat.
Kevesebb vegyszer, több jó baktérium
A fertőtlenítőszerek bár azt sugallják, hogy minden kórokozót elpusztítanak, valójában egyre ellenállóbbá teszi őket. Pontosan ugyanúgy, ahogy a Te immunrendszered is fejlődik és adaptálódik, ha különböző baktériumokkal és vírusokkal találkozik. Ráadásul a fertőtlenítőszerek ránk, emberekre is károsak, befolyásolhatják a hormonrendszer működését, számtalan egészségügyi problémát okozva ezzel.
Bőrbarát
Az ökológiai tisztítószerek természetes összetevői nem irritálják a bőrt, nem okoznak kiütéseket vagy bőrpírt, a kisbabák számára is tökéletesen biztonságosak.
Környezetbarát mosószer házilag
Ha van otthon eceted, szódabikarbónád és valamilyen magasabb alkoholtartalmú alkoholod, akár az egész házat kitakaríthatod velük. Az ecet kiváló vízkőoldó és tökéletes az üvegfelületek tisztítására is. Szódabikarbónával vegyítve hatékonyan szünteti meg a lefolyók dugulását, önmagában pedig remek zsíroldó, gombaölő és vízlágyító. Az alkohol tökéletes fertőtlenítő, és szintén hatékony a ragacsos szennyeződések eltávolításában.
Készítsd el magad!
A házilag készült mosószerhez nem szükséges nagy főzőtudomány. A mellett, hogy a ruhákat tisztává teszi, tökéletes általános tisztítószerként is, például a padló felmosásához.
Hozzávalók:
2 evőkanál reszelt mosószappan
1,25 dl mosószóda
1,25 liter víz
Elkészítés: Kezdd el forralni a vizet, majd keverd el benne a mosószódát. Amikor feloldódott, add hozzá a reszelt szappant is. Várd meg, amíg a keverék felforr, majd tedd hűvös helyre. Kihűlés után egy botmixerrel keverd össze. Az így készült mosógél kb. 1,5 liter lesz. Fehér ruhákhoz egy kis extra szódabikarbónát is tehetsz a mosógépbe.
Újratölthető mosószer
Ha fontosnak tartod, hogy ne terheld felesleges műanyaggal a környezeted, a legjobb, ha teljesen kerülöd az olyan termékeket, melyeknek eldobható műanyag csomagolása van. Ma már egyre több lehetőség van online is csomagolás nélkül, vagy visszaváltható csomagolásokat választani. Ha nincs kedved otthon pepecselni a tisztítószerekkel, próbáld ki a Biobubi környezetbarát tisztítószereit!