7 környezetbarát módszer egy hulladékmentes otthonért

Szerencsére egyre többen odafigyelünk a környezetünkre, a háztartási hulladékok kezelésére és akár csökkentésére is. A zero waste otthon sokszor mégis lehetetlen küldetésnek tűnik. Sokan azt gondolják, hogy a zero waste életmóddal le kell mondani mindenről, ami eddig kényelmes volt és egészen egyszerűen túl nagy áldozat, ezért nem is érdemes belekezdeni. Tény ugyanakkor, hogy egy rosszul kivitelezett zero waste életmód is milliószor többet segít bolygónknak, mintha bele sem vágnánk. Téged is arra buzdítunk, hogy kezdj bele bátran és ne foglalkozz azzal, hogy mennyire csinálod jól. Nem állítjuk, hogy nem kell kilépni a komfortzónádból, de fontos, hogy olyat sose tegyél, amitől viszolyogsz. Haladj lépésről-lépésre, vegyél fel új szokásokat, próbálj ki alternatív megoldásokat és találd meg a számodra megfelelő környezetbarát életmódot. Ehhez hoztunk most néhány tippet.

Bevásárlás

Talán már Neked is lapul a táskádban egy bármikor előkapható vászonszatyor, amivel kiválthatod a bolti műanyag zacskót, de hogyan tehető még zöldebbé a bevásárlás?

Készíts menütervet

Ha mindig listával a kezedben indulsz el vásárolni, lépj eggyel tovább és listakészítés előtt tervezd meg, hogy nagyjából milyen ételeket szeretnél enni a következő bevásárlásig. Nézd át az otthoni készletet és vond be azokat az alapanyagokat, amiket a kamrában tárolsz. Tervezz egy friss alapanyagokat igénylő fogást, egy-két olyat, aminek az összetevői feldolgozás nélkül is bírják néhány napig és mindig legyen egy mentsvárad, amihez akkor fordulhatsz, amikor már „nincsen semmi otthon”. Gondolj a reggelire, a vacsorára és egy kis snackre is. Ezzel a módszerrel garantáltan kevesebb élelmiszert vásárolsz majd és a kamrából is fokozatosan elfogynak majd a régóta tartogatott alapanyagok.

Válaszd a kevesebb hulladékot

A csomagolásmentes boltokban szinte bármit meg lehet venni felesleges hulladék nélkül, ráadásul épp akkora mennyiségben, amennyire szükséged van. De mit tehetsz akkor, ha nincs ilyen bolt a közeledben, vagy csak szimplán nem szeretnél egy fél napot boltról-boltra járva tölteni? Akkor is lehetsz tudatos, ha szeretnéd egyetlen nagyobb boltban letudni a bevásárlást. A zöldségeket és gyümölcsöket ne az előre kitett zacskókba tedd bele. Ma már rengeteg helyen lehet kifejezetten e célra készített tárolózsákokat venni, sőt akár otthon is elkészítheted őket. De egyszerű megoldás az is, ha az egyes árcetliket egy darab papírra ragasztod (vagy egy másik megvásárolt termékre).

Könnyen a felére csökkentheted a hulladékot azzal is, ha szimplán a nagyobb kiszerelést választod. Száraz élelmiszerek, tisztítószerek esetében például bátran vehetsz nagyobbat, hisz felbontás után sem szükséges gyorsan elhasználni.

Mi legyen a műanyaggal?

A műanyagot környezetvédelmi szempontból általában kizárólag negatívan ítéljük meg. Ugyanakkor ami a hátránya, az az előnye is lehet. Ne legyen első célod megszabadulni minden otthoni műanyagtól, inkább hasznosítsd újra és válogasd meg, hogy milyen új műanyagból készült terméket vásárolsz.

Nem elég, ha a szelektívbe dobod!

A műanyag nem egyetlen anyagot jelöl, ez csupán egy gyűjtőnév.  A csomagolásra használt műanyagok a globális műanyagtermelés 40%-át teszik ki és ez okozza a legnagyobb problémát, mert nagy részük nem is újrahasznosítható. Ráadásul a műanyag nem csupán a környezetre lehet káros, de egy részük bele is olvadhat az élelmiszerbe, ezért különösen fontos megismerkedni a csomagoláson található jelzések jelentésével.

#1 – üdítők, poharak, háztartási szerek flakonjai tartoznak ebbe a kategóriába. Általában megőrzik a bennük tárolt folyadékok illatát. Újrahasznosítható műanyag

#2 – gyártása során számos veszélyes anyagot használnak fel, de ez a műanyag is gyűjthető szelektíven és újrahasznosítható. Az előzőnél tartósabb kategória, hordók, mosószeres flakonok, játékok készülnek belőle.

#3 – a gyártás során is rengeteg káros anyag keletkezik, de kész formájában is káros az egészségre. Sajnos ennek ellenére még mindig sok háztartásban megtalálható, készülhet belőle gyerekjáték, csipesz, zuhanyfüggöny. Ipari mennyiségben újrahasznosítható, de csak káros anyagok kibocsátásával. Ezt a fajta hulladékot ne dobd a szelektív szemétbe, közszolgáltatás keretében nem újrahasznosítható. A legjobb, ha teljes mértékben kerülöd.

#4 – az #2-eshez hasonló, zacskók, flakonok, kupakok készülnek belőle, újrahasznosítható.

#5 – joghurtos pohár, vajas doboz, tányérok, kulacs, műanyag edények alapanyaga.  Újrahasznosítható műanyag.

#6 – alapanyagai veszélyes mérgek, mégis sok esetben használják előre csomagolt élelmiszerek tárolására. Ezek azok a habosított tálcák, amelyeken a húst, de akár a zöldségeket, gyümölcsöket is megveheted és sokszor az elvitelre készült ételes doboz is ezt tartalmazza. Az egészségre gyakorolt káros hatásai mellett szinte elenyészőnek hat, hogy nem is újrahasznosítható. Mindenképp kerülendő.

#7 – ezt a jelzést a vegyes műanyagok kapják, melyek adott esetben tartalmazhatnak a műanyag mellett mást is. Belül fémszínű csokipapírok, chipes zacskók készülnek ilyen jelzéssel. Mivel ezen termékek nem kizárólag egy anyagból készülnek, újrahasznosításuk nem megoldott.

Habár sok műanyagtípus újrahasznosítható, az újra feldolgozás roppant csekély a folyamatosan keletkező műanyagokhoz képest, ezért amennyiben lehetőséged van rá, inkább kerüld a használatukat.

Töltsd újra

Élelmiszer alapanyagtól kezdve tisztítószerig bármit készíthetsz akár magadnak is, mellyel újratölthető a már megvásárolt csomagolás, de ha nem szeretnél otthon pepecselni, csomagolásmentes boltokban is újratölheted ezeket a tárolókat.

Add tovább

A piacokon, de akár zero waste közösségekben is továbbadhatod a műanyag csomagolásokat. Ez egy remek módja annak, hogy a már legyártott műanyagot körforgásban tartsuk. Továbbadni pedig bármilyen műanyagot lehet, ami még használható, például a megunt gyerekjátékokat.

Ne válts egyből!

Gyakori hiba a zero waste életmódra való átálás során, hogy igyekszünk a műanyagtól azonnal megszabadulni. Erre semmi szükség nincs, bőven elég, ha nem veszel újat. Ami még használható, ne dobd ki. A zero waste otthon nem az üveg és fémtarolóktól lesz környezetbarát, hanem a gondolkodásotoktól.

Környezetbarát takarítás

A környezetbarát mosó és takarítószerek nem csupán abban támogatják otthonod zöldülését, hogy általuk kevesebb műanyagot termelsz. Az öko tisztítószerek általában olyan anyagokból készülnek, melyek nem károsak a környezetre. Ezzel végeredményben pedig nem csupán a földbe és vizekbe jutó vegyszerek mennyiségét csökkented, de takarításod is sokkal veszélytelenebbé válik. Nem szükséges lemosnod, leöblítened a fertőtlenítésre használt vegyszereket a kezelt felületről, használatuk nem okoz bőrkiütést, allergiát sem.

Egyszerű praktikák

Ha van otthon szódabikarbónád és eceted, azzal szinte már az egész házat ki tudod takarítani. Előbbi remek zsíroldó, utóbbi szuper vízkőoldó, de ezek mellett számos egyéb tisztító hatásuk is ismert. Szuper tippeket találhatsz online házilag készíthető tisztítószerekre, de tudjuk, hogy nem mindenki szeretne ezzel otthon pepecselni. 

Válaszd az újratölthetőt

Ahogy régen az üdítős palackokat vissza lehetett vinni, ma már a tiszítószereket csomagolását is újrahasználhatod. Próbáld ki a biobubi tisztítószereit, melyek csomagolását nem csupán visszavesszük, hanem garantáltan újra is használjuk. Ráadásul minden tisztítószer organikus, így nem csupán a csomagolással, de a beltartalommal is óvhatod a környezeted.

Megosztás itt: facebook

Ezeket olvastad már?

Lépj a tettek mezejére!